Bademcik ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Bademcik ameliyatı sonrası süreç nasıldır? - Prof. Dr. Uğur Çınar

Ameliyat sonrası dönem bademciğe yapılan işleme bağlıdır. Geniz eti alınması, bademcik küçültülmesi, kulağa tüp takılması veya kulak zarı çizilmesi ameliyatları tek başına veya birlikte yapıldığında ağrı olmayan işlemlerdir.

Ameliyat sonrası dönemde yutma bozulmaz. Ameliyat sonrası hastanede 4-6 saatlik gözlemden sonra hasta eve gönderilebilir. Ameliyat günü ve izleyen iki gün sert ve sıcak yiyecekler önerilmez. Yumuşak, soğuk ve ılık gıdalar önerilir. Ameliyat günü dahil olmak üzere süt, dondurma, muhallebi, çorba,  patates püresi, puding, makarna ve sütlaç gibi yumuşak yiyecekler verilir. Ameliyatı izleyen 4. günden itibaren normal yiyeceklere geçilir ve  kısıtlamalar kalkar.

Bademciklerin tam olarak alındığı ameliyattan sonra durum biraz daha farklıdır. Bademcik ameliyatı sonrası çocuklarda bir hafta,  erişkinlerde ise 10 – 14 gün süreyle boğaz ağrısı olur. Bu nedenle yumuşak, soğuk ve  ılık gıda verilir. Ameliyat sonrası dönemde süt, dondurma, makarna, pilav, çorba, muz, patates püresi, muhallebi, sütlaç ve puding gibi yumuşak yiyecekler verilir. Sıcak içilmesine izin verilmez.

Köfte, pirzola, simit, tost gibi sert yiyeceklere  14. günden sonra geçilir. Bademciğin alındığı durumlarda ameliyat sonrası diyet önemlidir. Uygunsuz diyet ameliyat sonrası kanamaya neden olabilir. Bademciği küçültülen çocukların 2-3 gün süre ile okula gitmemeleri yeterli olur. Bademciğin alındığı durumlarda ise bu süre bir haftadır. Erişkin hastalığının ameliyat sonrası dönemi çocuklara göre daha ağrılı geçer. Erişkinlerde yutmanın normale dönmesi ve ağrının geçmesi iki haftayı bulabilir. Erişkin bir hastanın ameliyat sonrası en az bir hafta süreyle çalışmaması ve istirahati önerilir

Bunlar da İlginizi Çekebilir