Septum deviasyonu (burun bölmesi eğriliği) nedir?

Burun bölmesi anatomisi - Prof. Dr. Uğur Çınar

Septum deviasyonu (burun bölmesi eğriliği)  nedir?

Burun içerisini ortadan ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten oluşmuş olan bölmedeki eğriliklere septum deviasyonu denir.

 Eğri septum - Prof. Dr. Uğur ÇınarEğri Septum - Prof. Dr. Uğur Çınar

Burun dış şekli ile septum deviasyonu arasında  ilgi yoktur. Dış şekli çok güzel  olan bir burun yapısının içi tıkalı olabilir. Septum deviasyonu doğumsal veya travma sonucu olabilir. Kalıtsal özellikler birinci derecede önemlidir.

Eğri septum ve büyük konka - Prof. Dr. Uğur Çınar

Septum deviasyonunun belirtileri nelerdir?

Septum deviasyonu erişkinlerdeki burun tıkanıklığı şikayetinin en önemli nedenidir. Septum deviasyonu  burun boşluklarından birisini kapatır veya daraltır. Ancak burun tıkanıklığı iki taraflı olarak hissedilir. Çünkü açık tarafta da konka adı verilen burun eti büyür. Böylece zaman içinde iki taraflı burun tıkanıklığı oluşur. Septum deviasyonu hafif derecede olup bir tarafı sadece  daraltabileceği gibi ileri derecede olup bir tarafın tam tıkanmasına da neden olabilir. Ayakta veya oturur durumda burun tıkanıklığı çok belirgin değildir. Yatar pozisyonda burun içerisindeki konkalara kan dolar ve konkaların şişmesi  ile burun tıkanıklığı daha belirgin hale gelir. Bu tıkanıklık uykuyu bozar. Uykuda ağız açık uyuma,  horlama, nefeste yavaşlama veya durmalara neden olabilir. Burnu tıkalı kişilerin uyku kaliteleri kötüdür. Efor sırasında veya hızlı yürüme, koşma gibi sportif aktiviteler sırasında  burun yerine ağızdan nefes alınır ve ağız açılır.

Burun tıkanıklığı şikayetlerinde eşlik eden başka hastalıkların varlığı da önemlidir. Örneğin aşırı kilo varlığında, sigara kullananlarda ve burun allerjisi olan hastalarda burun tıkanıklığı daha yoğundur.

Septum deviasyonu olan hastalarda burun tıkanıklığı dışında burunda kabuklanmalar, koku alma bozuklukları, boğaz şikayetleri ve sık sinüzit atakları görülebilir.

Septum deviasyonu tedavisi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir