Ses hastalıkları hakkında merak edilenler

Ses teli nodülü hakkında merak edilenler - Prof. Dr. Uğur Çınar

Ses kısıklığının başlıca sebepleri nelerdir?

Ses kısıklığı basit bir virüs enfeksiyonu nedeniyle oluşabileceği gibi ses telinde kanser oluşumu gibi çok ciddi bir problemin de habercisi olabilir. Özellikle 2 haftayı geçen ses kısıklığı dikkate alınmalıdır. Ses kısıklığının başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Ses teli enfeksiyonu
  • Ses teli nodülü
  • Ses teli polibi
  • Ses teli kisti
  • Ses telinde Reinke ödemi
  • Ses telinde kanserleşme
  • Ses teli felci

Ses telleri kapalı (konuşurken) - Prof. Dr. Uğur Çınar Ses telleri açık - Prof. Dr. Uğur Çınar

Ses teli nodülü nedir?

Ses teli nodülü, sesin kötü kullanımına bağlı olarak oluşan ses teli üzerindeki kalınlaşmaya verilen isimdir. İsim benzerliğinden dolayı tiroid bezi nodülü ile karışır. İkisi arasında bir bağlantı yoktur.

Ses teli nodülü - Prof. Dr. Uğur Çınar

Ses teli nodülü kimlerde görülür?

Yüksek sesle konuşan, uzun süreli konuşan ve uygun olmayan konuşma tekniği kullanan insanlarda sık görülür. Öğretmenlerde, şarkıcılarda oluşma riski  fazladır. Ayrıca çok bağıran hareketli çocuklarda da ses teli nodülü sık görülür.

Ses teli nödülünün görünümü nasıldır?

Ses tellerinin orta bölümünde simetrik (her iki ses telinde birden) şişlik veya kitle görülür. Erken dönemden nodüller yumuşak ve ödemlidir. Zaman geçtikçe sert hale gelirler.

Ses teli nodülü - Prof. Dr. Uğur Çınar

Ses teli nodülü nasıl tedavi edilir?

Öncelikle ses kullanımının kısıtlanması gerekir. Ayrıca ses kullanımındaki yanlışlıklar düzeltilirse nodül bir süre içerisinde kaybolabilir. Bu aylar alabilen bir süreçtir. Bu amaçla ses terapisi uygulanabilir.

Büyük ve sert nodüllerde ameliyat önerilir. Ameliyat mikroskobu kullanılarak yapılan ses cerrahisi ile ses teline zarar vermeden nodüller çıkarılır.

Ses teli polibi nedir?

Ses tellerinden bir tanesinde şişlik ve kitle mevcuttur. Bazen ses teli içine kanama sonrasında oluşur. Yerleştiği bölgeye bağlı olarak hafif veya yoğun ses kısıklığına neden olur. Tedavisi mikroskop yardımı ile polibin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Ses Teli Polibi Çıkarılması Ameliyat Videosu

Ses Telinde Polip

Ses telinde polip - Prof. Dr. Uğur Çınar

Ses teli kisti nedir?

Ses teli bölgesindeki küçük nemlendirici bezlerin tıkanması sonucu kist adı verilen içi sıvı dolu yapı oluşur. Ses kısıklığı ana şikayettir. Bazen doğumsal bazen sesin kötü kullanımına bağlı gelişebilir. Ses tellerinden birine yerleşir. Boyutu büyüdükçe ses kısıklığı atar. Mikroskopik cerrahi ile çıkarılarak tedavi edilir.

Ses Teli Kisti Ameliyat Videosu

Ses Telinde Kist

Ses telinde kist - Prof. Dr. Uğur Çınar

Sigaraya bağlı ses teli hastalıkları nelerdir?

Uzun süre sigara dumanına maruz kalan ses tellerinde bazı değişiklikler oluşur.

Reinke ödemi: Sigara nedeni ile ses teli içerisinde jelatin kıvamında madde birikir. Ses kalınlaşır. Buna bağlı olarak kadın sesi telefonda erkek sesi sanılabilir. Tedavide ses teli içerisindeki ödemli dokunun mikroskopik cerrahi ile çıkarılması gerekir. Ancak tek başına cerrahi yeterli değildir. Mutlaka sigaranın bırakılması gerekir. Cerrahi sonrasında sigaranın da bırakılması ile 6 – 8 ayda ses normale döner.

Ses telinde Reinke ödemi - Prof. Dr. Uğur Çınar

Ses telinde renk değişimi: Sigaraya bağlı olarak ses telinde beyaz veya kırmızı renkli  lezyon oluşabilir. Öncelikle ses kısıklığı yapar. Ses teli muayene edildiğinde beyaz veya kırmızı lezyon görülür. Bu lezyonları mutlaka mikroskopik cerrahi ile çıkarmak gerekir. Bu lezyonlar çoğu zaman kanser öncesi dönem veya erken dönem kanser habercisidir. Bu lezyonun çıkarılması ve sigaranın bırakılması ile genellikle tam tedavi sağlanmış olur. Eğer çıkarılan  lezyonda patolojik inceleme sonucunda kanserleşme saptanırsa ayrıca ilave cerrahi veya radyoterapi uygulanması gerekebilir.

Ses telinde renk değişimi - Prof. Dr. Uğur Çınar