Geniz Eti ve Bademcik Büyümesinin Sonuçları

 1. Horlama ağız açık uyuma
 2. Uykuda nefes durması veya yavaşlaması
 3. Koku ve  tat duyusunda bozulma
 4. İştahsızlık
 5. Ağız kokusu
 6. Gündüz uyku hali veya yorgunluk
 7. Gece işemeleri
 8. Huzursuz ve hareketli gece uykusu
 9. Sabah baş ağrısı
 10. Genizden konuşma
 11. Davranış bozuklukları
 12. Hiperaktivite
 13. Kötü okul performansı

Bu semptomların uzun sürmesi sonucu oluşan komplikasyonlar nelerdir?

 1. Tıkayıcı uyku apnesi sendromu
 2. Büyüme gelişme geriliği
 3. Sağ kalp yetmezliği
 4. Yüksek tansiyon
 5. Yüz, çene ve  dil gelişim bozuklukları
 6. Psikoloji problemler
 7. Yaşam kalitesinde düşme

Çocuklarda uyku bozukluğu nedir?

Üst solunum yolunda tıkanmalara bağlı uyku bozukluklarının başında basit horlama gelir. Kan oksijen seviyesi normaldir yani düşme yoktur. Daha ileri aşamada çocuğun solunum için harcadığı eforda artış söz konusudur. Gece uyanmaları vardır ama kan gazları normaldir. Horlayan çocukların yaklaşık %10’unda  uyku apnesi sendromu vardır. Erişkinlerde uyku sırasında 10 saniyeyi  geçen nefes durmasına apne denilir. Bu süre küçük çocuklar için 6 saniyedir. Erişkinlerin  aksine uyku apnesi sendromu olan çocuklarda gündüz uyuklama yerine hiperaktivite ve dikkat -öğrenme bozukluğu görülmektedir. Geniz eti ile bademciklerin alınması bu tabloyu düzeltir.

Büyüme gelişme geriliği nedir?

Yetersiz oksijen ve gece artmış aktivite büyüme ve gelişmede gerilik yaratabilir. Tat ve koku eksikliğine bağlı iştahsızlık, beslenme güçlüğü ve büyüme hormonu salgısının azalması yine büyüme gelişmeyi olumsuz etkiler. Geniz eti ve bademciklerin alınmasından sonra  kalori alımındaki artış, gece tüketilen kalori miktarının azalması ve büyüme hormonu salgılanmasının normale dönmesi ile boy ve kilo da önemli değişiklik kaydedilir.

Kalp üzerine etkiler nelerdir?

Büyük bademcik-geniz eti problemi olan çocukların %3’ünde  kalp ve akciğer sistemi bundan etkilenmektedir. Bunun nedeni kan oksijen seviyesinin düşük,  kan karbondioksit seviyesinin ise yüksek seyretmesi ile kalbin yükünün artması ve sağ kalpte büyüme oluşabilmesidir. Geniz eti ve bademcik tedavisinin yapılması ile belirtiler  süratle gerilemektedir.

Gece işemeleri nedir?

Büyük geniz eti ve bademcik problemlerinden dolayı uyku apnesi sendromu gelişmiş çocukların %50 sinde gece işlemeleri vardır. Uykudaki bozukluk gece işemelerine neden olmakta ve büyük geniz eti- bademcik alındıktan sonra gece işemeleri %85 çocukta tamamen  ortadan kalkmaktadır.

Çene yüz gelişiminde bozulma nedir?

Uzun süreli ağız solunumunun sonucu olarak yüksek ve dar damak,  dilin öne aşağı yer değiştirmesi, alt çenenin önde veya geride gelişmesi, dişlerde düzensizlik ve çürükler, çene kapanmasında kusurlar oluşur. Bu problemlerin oluşma eğilimi gözlendiğinde bademcik-geniz eti alınarak gelişimin normale dönüşü sağlanmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir